Osiedle dla seniorówApartamenty na wynajem z opieką medyczną i innymi usługami powstają w podwarszawskiej gminie Wiązowna. Osiedle jednopiętrowych domów na wynajem przyjmie 30 mieszkańców.

Inwestorem osiedla jest dr Marcin Zawadzki, założyciel, wieloletni prezes spółki MEDI-system. Chce rozwijać w Polsce sieć apartamentów senioralnych – Senior Apartments. W ramach przedsięwzięcia powstaną mieszkania na wynajem z opieką medyczną i innymi usługami w ramach oferty. W ciągu kilku najbliższych lat firma chce stać się liderem rynku apartamentów i mieszkań senioralnych.

- Minione 15 lat było dla mnie intensywnym czasem poznawania potrzeb rynku usług dla seniorów w Polsce. Moja decyzja o całkowitym wyjściu z inwestycji w MEDI-system jest ściśle związana z moim kolejnym projektem na rynku, dotyczącym usług pobytowych dla seniorów. Senior Apartments to pilotażowe osiedle domów. Zgodnie z planem powstanie sieć takich osiedli i apartamentów – powiedział dr Marcin Zawadzki, założyciel MEDI-system, obecnie przewodniczący rady nadzorczej Senior Apartments Sp. z o.o. - Apartamenty senioralne to zupełnie inna usługa niż tradycyjne domy opieki długoterminowej. Jest to należąca do segmentu premium oferta dla osób, dla których ważne jest poczucie niezależności i które nie akceptują instytucjonalnych rozwiązań – dodał.

Marcin Zawadzki założył MEDI-system 15 lat temu i z sukcesem rozwinął. Dziś jest to największa w Polsce sieć ośrodków opieki długoterminowej. Pod koniec ubiegłego roku założoną przez niego firmę odkupił europejski gigant na rynku opieki długoterminowej, notowana na giełdzie w Paryżu francuska Orpea, obecnie właściciel 100 proc. MEDI-system.

Co za usługa

Marcin Zawadzki tłumaczy, że apartamenty senioralne tworzone są dla osób w wieku powyżej 65 lat, które wymagają okresowej lub stałej pomocy osób trzecich i  opieki medycznej, jednak mimo to chcą zachować pełne poczucie niezależności i samodzielności oraz wykluczają możliwość skorzystania z placówek o charakterze instytucjonalnym.

Polega na połączeniu zalet samodzielnego mieszkania z bezpieczeństwem oraz wygodą stałej, ale dyskretnej opieki personelu medycznego, pomocniczego i technicznego. Oprócz całodobowej opieki medycznej w ofercie są usługi pomocnicze (m.in. opiekunki, animatorzy czasu wolnego i personel administracyjny) oraz inteligentne systemy i rozwiązania telemedyczne.

Apartamenty senioralne wprowadzają na polski rynek ideę assisted living . Usługa jest szersza niż inne tworzone na rynku  -np. w ramach luksusowych domów opieki i tzw. mieszkań serwisowanych w ramach TBS, czyli mieszkalnictwa społecznego.

Jaki to projekt

Pierwszy etap apartamentów senioralnych to zlokalizowane w podwarszawskiej gminie Wiązowna osiedle jednopiętrowych domów na wynajem, dla maksymalnie 30 mieszkańców. Domy zostały zaprojektowane z myślą i na potrzeby osób w starszym wieku, wymagających całodobowej opieki medycznej.

Kolejną inwestycją w ramach sieci będą apartamenty senioralne w centrach dużych miast. Całkowity, szacowany koszt inwestycji w sieć Senior Apartments w latach 2015 - 2018 wyniesie ok. 70 mln zł. Firma planuje być liderem rynku apartamentów i mieszkań senioralnych w Polsce.

Polacy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Obecnie rynek prywatnych usług dla seniorów w naszym kraju ma wartość ok. 5,5 mld zł i w ciągu kilku najbliższych lat będzie bardzo szybko rósł. Jednocześnie w Polsce żyje 1,5 mln osób niesamodzielnych, wymagających stałej lub okresowej opieki medycznej. Do ich dyspozycji jest dzisiaj mniej niż 0,5 mln miejsc pobytowych.  


Na zdjęciu: Senior Apartments - apartamenty senioralne to zupełnie inna usługa niż tradycyjne domy opieki długoterminowej (źródło: materiały prasowe inwestora).

Data: 2016-06-27

Źródło: Senior Apartments