Niebanalny wypoczynek w specjalnej cenie

Nie każdemu przysługuje pobyt w sanatorium i nie każdy potrzebuje spacerów deptakiem. Dlaczego senior nie miałyby zażyć kąpieli błotnych w greckich czerwonych źródłach?

Ośrodki wypoczynkowe w Polsce oraz biura turystyczne organizujące wypoczynek za granicą, mają dla seniorów atrakcyjne oferty, które uwzględniają potrzeby starszych turystów. 

Od czego zacząć poszukiwania?

Na początek należy zastanowić się nad terminem urlopu od codziennych zajęć. Warto pamiętać, że poza sezonem, czyli od stycznia do czerwca oraz od września do grudnia – na pewno będzie taniej. Jeśli nie chcemy jedynie leżeć na plaży, warto rozważyć wyjazd np. wczesną jesienią lub wiosną. Oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i nerwy – na miejscu nie będzie tłumów turystów, lepiej skorzystamy z wypoczynku. 

Na pewno należy wziąć pod uwagę cel wyjazdu: leczniczy lub rekreacyjny. Ośrodki wypoczynkowe oferują wiele pakietów rehabilitacyjnych i zdrowotnych, oprócz tego niekiedy nawet poranną gimnastykę, wspólne spacery Nordic Walking lub nawet wieczory taneczne. 

Kolejny krok to wybór miejsca: jezioro, góry, morze, a może zagranica? Przyjrzeliśmy się ofertom kilku ośrodków.

Co czeka na turystę 50+ i 60+

Ośrodki wypoczynkowe Geovita zachęcają osoby w wieku 60+ do skorzystania z atrakcyjnych cen pobytów w hotelach: nad morzem (blisko Kołobrzegu, Dąbki koło Koszalina), w górach (Lądek-Zdrój, Jugowice -Góry Sowie), Wisła, Zakopane, Krynica-Zdrój, Złockie, nad jeziorem - Piła-Płotki, Hotel Bukowy Dworek (Łagów Lubuski). 

Za pobyt 7-dniowe trzeba zapłacić 595 zł, za 14-dniowy -1190 zł. W cenach są zawarte trzy posiłki (śniadanie, obiad, kolacja). Dodatkowo można wykupić zabiegi. 

Ośrodek wypoczynkowy „Komandor” w Pogorzelicy także oferuje atrakcyjne pakiety dla osób w wieku 60+. W cenie są trzy posiłki dziennie (śniadanie i kolacja w formie bufetu), obiad: dwie zupy, trzy rodzaje drugiego dania do wyboru, trzy rodzaje napojów. Firma organizuje wieczorek taneczny z muzyką na żywo, wieczór przy ognisku z pieczeniem kiełbasek, bogaty program artystyczny przygotowany przez animatora. Przy co najmniej 7-dniowym pobycie cena za nocleg z wyżywieniem dla 1 osoby to 70 zł. 

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa w Świeradowie Zdroju oferuje osobom w wieku 50+ pobyt w specjalnej cenie: już od 150 zł za dobę - między 15.04 a 31.10, od 127 zł - między 1.01 a 14.04 oraz między 1.11 a 31.12. 

Ceny za pobyt jednodniowy obejmują: zakwaterowanie, wyżywienie (3 posiłki), 2 wizyty lekarskie, 1 konsultację fizjoterapeutyczną, (w trakcie pierwszej wizyty u specjalistów medycznych następuje kompleksowa ocena stanu zdrowia pacjenta przez zespół egeriatryczno-terapeutyczny w składzie: lekarz uzdrowiskowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta), 1 konsultację dietetyka, doraźną opiekę pielęgniarsko-medyczną, 3 zabiegi dziennie w dni robocze od pon. do soboty, kurację pitną wodą z radonem, bezpłatne korzystanie z basenu, sauny i jacuzzi oraz gimnastykę poranną.

Biuro turystyczne Juwentur kusi seniorów wakacjami w greckim Kokkino Nero. Za 11 noclegów w dwuosobowych studiach, 400 metrów od morza (za śniadaniami i obiadokolacjami) oraz 2 noclegi tranzytowe (ze śniadaniami, na terenie Serbii) trzeba zapłacić 1549 zł. Organizator obiecuje np. zajęcia Nordic Walking przez cały pobyt, spacery po malowniczej doliny Tempe, której wody słyną z leczniczych właściwości. 

Do dyspozycji turystów są sztucznie utworzone źródełka, w których można bezpłatnie zażyć kąpieli błotnej. Niedaleko od miejscowości znajdują się słynne czerwone źródła, które pomagają w terapiach skóry czy żołądka. Można oczywiście dokupić wiele fakultatywnych wycieczek lub po prostu relaksować się na łonie natury. 

Biuro Juwentus oferuje seniorom wczasy w Bułgarii w trzygwiazdkowym hotelu. 11 noclegów ze śniadaniami i obiadokolacjami będzie kosztowało 1759 zł. Dodatkowo trzeba zapłacić za napoje do obiadokolacji. To mniej kameralne miejsce niż greckie miasteczko Kokkino Nero. Hotel położony jest bowiem niedaleko centrum Słonecznego Brzegu, w jego południowej części, około 100 metrów od plaży, przy nadmorskiej promenadzie. 

Atutem tego położenia jest bliskość zabytkowego Neseberu. Gratką dla amatorów zwiedzania może być to, że przeważająca liczba zachowanych do dziś budynków na starym mieście pochodzi z XI-XIV wieku, wąskie wybrukowane uliczki, placyki, tworzą wyjątkowy klimat. Za wszystkie wycieczki trzeba będzie jednak dodatkowo dopłacać. 

Organizator zapewnia w cenie pobytu kurs i spacery Nordic Walking.

Data: 2016-04-22

Źródło: oferty firm, styczeń 2016 r.