Co i za ile w pakietach prywatnych klinik

Specjaliście są zgodni: w Polce brakuje środków na kompleksowe zorganizowanie opieki nad osobami po 65. roku życia. W lukę tę wpisują się prywatne centra medyczne proponujące pakiety usług. 

Według rankingu państw najbardziej przyjaznych osobom, które ukończyły 60 lat (ONZ, 2014 r.), Polska w kategorii „Jakość opieki zdrowotnej” została oceniona na 23,9 w skali 1-100. To najniższa wartość pośród wszystkich państw Europy.

Seniorzy żyjący w Polsce często skazani są więc na samodzielne poszukiwania specjalistów. Najbardziej pożądane są konsultacje z lekarzami następujących specjalizacji: chirurg naczyniowy, dermatolog, kardiolog, reumatolog, urolog, okulista, laryngolog. Co więcej: często dokuczają im dwie - trzy dolegliwości jednocześnie: np. choroby serca, zwyrodnienia stawów, cukrzyca, osteoporoza i nadciśnienie tętnicze. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wybraniem pakietu abonamentowego, który może okazać się korzystniejszy cenowo niż pojedynczo wykupowane wizyty i badania oraz pomoże ominąć kolejki i NFZ.

Co oferują prywatne firmy?

Centrum medyczne Lux Med proponuje kompleksowy plan opieki dla osób w wieku 65-80 lat w trzech wariantach cenowych: „Sosna”, „Jodła” i „Cyprys”. 

Za „Sosnę” trzeba zapłacić 760 zł rocznie, ale za zrealizowane konsultacje należy dopłacać po 20 zł. Pakiet obejmuje on dostęp do lekarzy 16 specjalizacji (m.in. kardiolog, reumatolog, endokrynolog, okulista i laryngolog), podstawowe zabiegi ambulatoryjne, badania laboratoryjne (za badanie należące do diagnostyki obrazowej trzeba także dopłacić po 20 zł), jeden przegląd i konsultację stomatologiczną w roku. Specjaliści z firmy Lux Med zapewniają, że na wizytę nie trzeba będzie długo czekać.

W pakiecie „Jodła”, który będzie kosztował w Luksmedzie 1010 zł rocznie, pojawia się dostęp do lekarza pierwszego kontaktu (20 zł za konsultację) oraz lekarzy 18 specjalizacji. Wyższa cena oznacza także możliwość skorzystania z rozszerzonego zakresu badań diagnostycznych umożliwiających kontrolowanie stanu zdrowia (nielimitowany dostęp do badań laboratoryjnych, m.in. krwi, moczu i wymazów, a także do szerokiego zakresu badań rentgenowskich, USG i EKG – za badania należące do diagnostyki obrazowej także trzeba będzie dopłacić 20 zł), wielu zabiegów ambulatoryjnych wykonywanych w trakcie lub po konsultacji specjalistycznej (zszycia rany, nastawienia zwichnięcia lub złamania czy też założenia gipsu, pomocy w usunięciu kleszcza), profilaktyki w postaci szczepienia ochronnego przeciw grypie. 

Pakiet „Cyprys” za 2438 zł rocznie to nielimitowany dostęp do konsultacji z lekarzami podstawowej opieki medycznej: opieka lekarzy 34 specjalizacji (19 bez skierowania, 15 ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu). To także szeroki zakres konsultacji ambulatoryjnych, nielimitowany dostęp do badań laboratoryjnych, m.in. krwi, moczu i wymazów, a także do badań rentgenowskich, USG i EKG, badań endoskopowych i okulistycznych (bez dopłat), profilaktyczny panel badań laboratoryjnych (bez skierowania), profilaktyczne szczepienia przeciwko grypie sezonowej oraz tężcowi, skórne testy alergiczne i profilaktyka stomatologiczna. 

Centrum Swissmed 

z Trójmiasta także proponuje trzy warianty pakietów medycznych dla seniorów. Wszystkie obejmują telefoniczną rejestrację wizyt i badań, infolinię 24h, nielimitowane konsultacje u lekarzy specjalistów (bez konieczności posiadania skierowania). 

Pakiet podstawowy, którego koszt to 110 zł miesięcznie (1320 zł rocznie), umożliwia konsultację z chirurgiem ogólnym, ginekologiem, internistą, kardiologiem, laryngologiem, okulistą, ortopedą, urologiem oraz dostęp do następujących badań (na zlecenie lekarza): morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, elektrolity, cholesterol, cytologia, trójglicerydy, próby wątrobowe, kreatynina; badań diagnostycznych: radiologicznych (RTG kostne), ultrasonograficznych (usg jamy brzusznej, ginekologiczne), kardiologicznych (EKG spoczynkowe, wysiłkowe, spirometria), laryngologicznych (audiometria), okulistycznych (RR śródgałkowe). W tym pakiecie raz w roku przysługuje także bezpłatny przegląd stomatologiczny. 

W ramach pakietu rozszerzonego, za który trzeba zapłacić 200 zł miesięcznie (2400 zł rocznie), lista lekarzy, z którymi możemy się skonsultować wydłuża się o: alergologa, chirurga naczyniowego i ręki, dermatologa, diabetologa, endokrynologa, gastroenterologa, hepatologa, neurologa, onkologa, psychiatrę, pulmonologa i reumatologa. Można także wykonać więcej badań laboratoryjnych i diagnostycznych (wykonywane są na zlecenie lekarza): obrazowych (tomografia komputerowa, radiologia, ultrasonografia), mammografię, Holter RR i EKG, echo serca, a także badań laryngologicznych, okulistycznych, alergologicznych i pulmunologicznych (spirometrie, testy alergiczne). Listę powiększono także o możliwość oznaczenia poziomu hormonów i markerów nowotworowych, wykonanie drobnych zabiegów ambulatoryjnych, szczepień przeciw grypie oraz – tu inaczej niż w pakietach Lux Medu – całodobowe wizyty domowe na terenie Trójmiasta (w uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta przypadkach) – do dwa razy w ciągu roku. 

Pakiet rozszerzony plus kosztuje 300 zł miesięcznie (3600 zł rocznie). Jest w nim wszystko to, co w pozostałych pakietach oraz konsultacje z: dietetykiem, hepatologiem, hematologiem, rehabilitantem i reumatologiem. Szeroki pakiet badań laboratoryjnych uzupełniono o 10 proc. zniżki na pozostałe badania laboratoryjne. Zakres badań diagnostycznych powiększono o biopsję cienkoigłową z badaniem histopatologicznym, badania obrazowe (tomografia komputerowa, radiologia, ultrasonografia, rezonans magnetyczny), badania endoskopowe, m.im. gastroskopię i kolonoskopię. Wprowadzono również zabiegi ambulatoryjne: anatoksyna przeciwtężcowa, iniekcja, zdjęcie szwów, założenie i zmiana prostego opatrunku, usunięcie kleszcza, założenie gipsu (tradycyjnego), założenie temblaka, usunięcie gipsu, blokada dostawowa, wycięcie zmiany skórnej/tłuszczaka. Do szczepienia przeciw grypie dołączono szczepienie przeciw Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu B w specjalne cenie, przegląd i konsultację stomatologiczną oraz 10 proc. rabatu na pozostałe usługi stomatologiczne. Bez zmian pozostała możliwość skorzystania z dwóch wizyt domowych na terenie Trójmiasta w ciągu roku. Na zlecenie lekarza prowadzącego będzie można także skorzystać z rehabilitacji (obejmującej taki zabiegi jak np. kinezyterapia, laseroterapia, elektroterapia). 

Warto wiedzieć

Na rynku jest wiele innych firm oferujących podobne pakiety. Przy podejmowaniu trzeba wziąć pod uwagę, że choć jedne wydają się tańsze, za wiele badań i konsultacji trzeba będzie dodatkowo dopłacić. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, dlatego dokładnie należy przeanalizować, czy na pewno będziemy mieć w pakiecie opiekę tych specjalistów, których potrzebujemy. 

Wyszukując oferty pakietów medycznych trzeba zachować ostrożność i uważać na podwykonawców, którzy oferują abonamentowe usługi. Chętnie zapraszają na pokazy, kuszą innowacyjnymi badaniami i brakiem kolejek, jednak nie oferują własnych usług, a są jedynie pośrednikami. Choć obiecują, że znajdą dla nas najbliższy termin wizyty u dowolnego specjalisty pracującego w dużych klinikach - jak Lux Med, Damian czy Falck - za taką usługę każą sobie słono płacić. Często dużo więcej niż gdybyśmy korzystali z wizyt. Co więcej, bywa że w ofercie pośrednika liczba wizyt u specjalistów w roku jest limitowana np. do czterech.. 

Jeśli nie stać nas na wykupienie szerokiego pakietu usług medycznych dla siebie czy dla rodziców, warto rozważyć wizytę u geriatry – nawet prywatną. To specjalizacja, którą może wybrać lekarz medycyny rodzinnej lub chorób wewnętrznych . Jeśli do tego przyjmuje jako lekarz pierwszego kontaktu, nie będzie potrzebne skierowanie. Lekarze geriatrzy są po trochu internistami, ortopedami, neurologami, kardiologami, diabetologami, laryngologami, rehabilitantami i okulistami. Mają także wiedzę na temat tego jak organizm osoby w podeszłym wieku reaguje na leki.

Data: 2016-03-22

Źródło: oferty firm, styczeń 2016 r.